2019 Lady Mountaineer Volleyball

2019 Team Picture
  • Seniors - Kiera Booth, Lexi Yanosky

    Juniors - Grace Dorcon, Carlyn Hay, Laika Zarefoss, Aubrey Weyant,  Emily Brick, Sadee Straight, April Oakes, Ashley VanGilder

    Sophomores - Kassidy Smith, Kylee Hartman, Chloe Broadwater, Abreea Hay, Madison Nemeth, Savanna Snyder

    Freshmen - Jennifer Countryman, McKenna Broderick, Sarah Janidlo, Kayla McClucas, Peyton Grenke, Hayley Oakes, Leah Miller, Izabella Jaye

     

    Saturday, September 1st                         Northern Cambria Tournament - 5th Place

    Tuesday, September 3rd                          Shade                                                     25 - 13          25 - 13          25 - 13                     

    Thursday, September 5th                        Salisbury                                                 25 - 9            25 - 8            25 - 11                       

    Tuesday, September 10th                        Rockwood                                                25 - 14         25 - 9             25 - 8                                        

    Thursday, September 12th                      Shanksville                                               25 -10          25 - 13           25 - 7

    Tuesday, September 17th                        Meyersdale                                               25 - 10         25 - 11          25 - 12

    Thursday, September 19th                       Portage                                                    25 - 21         25 - 18          25 - 10

    Monday, September 23rd                        Greensburg Central Catholic                        25 - 14         25 - 23         25 - 20          23 - 25         15 - 5

    Tuesday, September 24th                        Ferndale                                                   25 - 12         25 - 12          25 - 10      

    Thursday, September 26th                      Conemaugh Valley                                     25 - 14         25 - 11          25 - 17

    Saturday, September 28th                       State College Tournament

    Monday, September 30th                         Windber                                                    25 - 8           25 - 12        25 - 14

    Tuesday, October 1st                               Conemaugh Township                                26 - 24         25 - 21        25 - 16

    Thursday, October 2nd                            North Star                                                25 - 17         25 - 23        22 - 25          25 - 16

    Tuesday, October 8th                              Meyersdale                                               25 - 20         25 - 6          25 - 14

    Thursday, October 10th                           Shade                                                     25 - 14          25 - 9          25 -  17

    Monday, October 13th                             Salisbury                                                 25 - 12         25 - 6           25 - 1

    Tuesday, October 14th                             Rockwood                                                25 - 6         25 - 13          25 - 8

    Thursday, October 17th                           Shanksville                                              25 - 17        25 - 17         25 - 5

    Saturday, October 19th                           Bishop Canevin                                        25 - 23        21 - 25         25 -16         13 -25        12 - 15

    Tuesday, October 22th                            North Star (WestPAC Championship)          28 - 30       20 - 25         25 - 12         21 - 25  

    Thursday, October 24th                          Fannett-Metal (District 5 Quarter-final)       25 - 11       25 - 11         25 - 11

    Tuesday, October 29th                            Tussey Mountain (District 5 Semi-final)       25 - 17       25 - 18        25 - 15

    Thursday, October 31st                           Conemaugh Township (District 5 Finals)       22 - 25      25 - 17        25 - 19        22 - 25      15 - 12

    Tuesday, November 5th                           Bishop Geibel (Sweet 16 PIAA Playoffs)      25 - 17       25 - 17        25 - 11

    Saturday, November 9th                         Canton (Elite 8 PIAA Playoffs)                    25 - 7         25 - 19        25 - 20

    Tuesday, November 12th                         Nativity BVM (Final 4 PIAA Playoffs)           20 - 25       25 - 20        19 - 25       25 - 22       13 - 15

     

    Overall Record:  22 - 3              Conference Record:  16 - 0

     

    Somerset County All-County Team

    Kiera Booth - 1st Team  (MVP)

    Grace Dorcon - 1st Team

    Lexi Yanosky - 2nd Team

    Carlyn Hay - Honorable Mention

     

    WestPAC All-Conference Team

    Kiera Booth - 1st Team

    Grace Dorcon - 1st Team

     

    District 5 All-District Team

    Lexi Yanosky - 1st Team

    Kiera Booth - 1st Team

    Grace Dorcon - 1st Team

     

    PVCA All - State Team

    Kiera Team - 1st Team

    Grace Dorcon - 1st Team

     

    AVCA Region 2 Team

    Kiera Booth - 1st Team

     

    AVCA All-American Team

    Kiera Booth - Honorable Mention

2019 Seniors
If you are having trouble viewing the document, you may download the document.